Jaskinie i Skały – część pierwsza.

?Kwoka? ? skała z piaskowca ciosowego, Szczeliniec Wielki

Górzysty teren okolic, jego bogactwo w złoża mineralne oraz historia stworzyły wiele Niezwykłych Miejsc, które po odpowiedniej oprawie zostały przygotowane do zwiedzania. A ich wyjątkowość sprawiła, że stały się atrakcjami turystycznymi regionu.

W Sudetach znajdują się ogromne kompleksy skalne, jaskinie i kopalnie otwarte dla zwiedzających. Dzisiaj jednak opowiem o kompleksach skalnych. Warto poświęcić uwagę Górom Stołowym. Jest to niewielkie pasmo górskie położone częściowo po stronie polskiej i czeskiej. Bardzo ciekawa i charakterystyczna jest budowa piaskowcowa tych gór o nierównej odporności na wietrzenie- z niej wynika ich niezwykły urok. Erozja wytworzyła w górnej warstwie ogromną ilość wysokich nawet do kilkudziesięciu metrów skał o fantastycznych kształtach, poprzedzielanymi głębokimi szczelinami.

Jednym z takich skupisk są Błędne Skały. Labirynt korytarzy między wielkimi do 10m blokami skalnymi o różnym kształcie nazwane słupami, basztami, grzybami. Błędne skały są znakomicie przygotowane na przyjecie turystów- świetnie oznakowane i opatrzone w drewniane chodniki szlaki. Z punktu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Góry stołowe i okolice.

Charakterystyczne miejsce dla Gór Stołowych to jednak Szczeliniec Wielki. Jest to wypiętrzona na 150m płyta skalna. Droga na górę prowadzi schodami -682 stopnie wykute w szczelinach pomiędzy ogromnymi blokami skalnymi. Szlak prowadzi na górę gdzie znajduje się schronisko i imponująca platforma widokowa. Dalsza trasa prowadzi ruchem jednostronnym poprzez szczeliny skalne i pod wielkimi blokami skalnymi.

Jednak najpiękniejszy moim zdaniem pomnik Gór Stołowych znajduje się po czeskiej stronie. Skalne Miasto Adspach. Grupa skał poprzedzielana głębokimi wąwozami, gdzie każda skała ma swoją zaskakującą nazwę. Szlak wiedzie ścieżką jak labirynt wśród ogromnych skał, często o mniejszej podstawie niż górna część, lub wśród szczelin skalnych. Drogę urozmaicają skalne okna, wodospady, mosty, skały opierające się o siebie i niezwykłe drzewa które wyrastają ze szczelin i opasając korzeniami skały zmagają się z naturą. Ukoronowaniem wędrówki jest krótka wycieczka łodzią po niewielkim jeziorze.

Warto zobaczyć takie monumentalne pomniki przyrody.

CHCESZ CO 3 DNI OTRZYMYWAĆ ZA DARMO SPRAWDZONE, ZDROWE PRZEPISY.
ZAPISZ SIĘ NASZ NASZ INTERNETOWY KURS: "JEDZ ZDROWO!"

E-mail: <<<<< TUTAJ SIĘ ZAPISZ!
Imię:

Comments are closed.


Warning: include(360c7c6178fe7bceae6f0d4b042f9c81.php): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/default/footer.php on line 25

Warning: include(360c7c6178fe7bceae6f0d4b042f9c81.php): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/default/footer.php on line 25

Warning: include(): Failed opening '360c7c6178fe7bceae6f0d4b042f9c81.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /wp-content/themes/default/footer.php on line 25

Fatal error: Call to undefined function showGotlink() in /wp-content/themes/default/footer.php on line 26